شماره تماس شرکت کتمپیوتری سپند

چهارشنبه 30 مرداد 1398

ورژن جدید نرم افزار Adobe's Lightroom

نرم افزار ویرایش عکس Adobe  به عکاسان این امکان را می دهد که چندین عکس را در یک عکس ادغام کنند. به این ترتیب عکس ها را به یک فریم منتقل می شوند.

ورژن جدید نرم افزار Adobe ، اولین نرم افزاری نیست که برای ادغام چند عکس  و تبدیل آنها به عکس های  Panorama  و High Dynamic  ساخته شده است.  اما این نرم افزاری است که عملا برای این منظور از آن استفاده می شود. که در ادامه به بررسی دلایل آن خواهیم پرداخت.

 

برای سالها عکاسان برای ادغام چند عکس و تبدیل آن به عکس Panorama از نرم افزارهایی مانند نرم افزار فتوشاپ Adobe  استفاده می کردند. HDRsoft‘s Photomatix, Google’s Nik HDR Efex Pro, Oloneo’s PhotoEngine  دیگر نرم افزارهایی هستند که عکاسان از آن استفاده می کردند که این نرم افزار ها تنها قابلیت این را دارند که  چندین عکس  در مورد یک موضوع را به عکس های HDR  تبدیل کنند و همچنین قابلیت قراردادن سایه و هایلایت برای عکس ها را فراهم کنند.

اما لایات روم(Lightroom) به صورت گسترده ای  برای ایجاد زیبایی ها و علاقه مندی های عکاسان و ساختن عکس های پاناروما استفاده می شود.  لایت روم همچنین مزیت های بسیار دیگری نیز دارد، فرمت دیجیتالی نگاتیو کیفیت عکس ها را بهتر حفظ می کند و همچنین ویرایش آن را آسانتر می کند.

این نسخه جدید نشان می دهد که چگونه عکس های شما می تواند از یک فریم ساده فراتر می رود. اغلب افراد علاقه دارند که از گوشیهای خود برای گرفتن عکس استفاده کنند اما افرادی که علاقه دارند از این نیز فراتر بروند عکاسی دیجیتال امکانات بی شماری را برای آنها فراهم کرده است.

تصاویر Panorama  وHDR  تنها مثالهایی هستند که از آن تحت عنوان عکاسی محاسباتی یاد میشود . با استفاده از این تکنولوژی نرم افزارهایی که برای گرفتن عکس در گوشی ها ، کامپیوترها و دوربین ها  استفاده می شوند به چیزی ورای  آنچه یک دوربین به تنهایی می تواند ایجاد کند تبدیل می شوند. عکاسی محاسباتی در حال حاضر برای لایت روم های جدید استفاده می شود و علاوه بر این از ویژگی های جدیدی نیز برخوردار می باشد. از جمله توانایی تفکیک صورت به منظور سازماندهی عکس ها به وسیله  افراد می باشد، این ویژگی به ما توانایی ماسک کردن تکه ها با فیلتر های شعاعی و مدرج را می دهد.

نرم افزار adobe lightroom

کاربری به مدت یه هفته به تست این نرم افزار مشغول بوده و در این مدت به این نتیجه رسیده که از ادغام ویژگی های جدید نرم افزار و لایت روم تفاوت های بزرگی حاصل می شود. ایشان ذکر کرده اند : در گذشته من برای ویرایش عکس ها مجبور بودم تا عکسهایم را ابتدا انتخاب کنم و به فرمت های JPEG , TIFF تبدیل کنم و سپس آن را با شات های پاناروما و HDR ادغام کنم و سپس دوباره به کاتالوگ لایت روم خود منتقل کنم.

می تواند خیلی جالب باشد که به آرشیو خود برگردم و شات های HDR و پانارومایی را بسازم که مدت ها پیش گرفته ام اما هیچ وقت موفق نشده ام آنها را به اتمام برسانم.

 مدت زمان زیادی است که پشتیبانی پاناروما و HDR  فعال شده است. برای بار اول در سال 2008 Adobe   اعلام کرد که به دنبال تولید لایت روم است. یکی از دلایل چنین تاخیری این بوده که Adobe  مجبور بوده که فرمت فایل های DNG  را بروز رسانی کند تا بتواند تکنولوژی جدید را هضم کند. فرمت جدید فایل های DNG 2012 از تبدیل پیکسل های مورد نیاز برای ساخت شات های پانارومای تکه ای و همچنین تغییرات منطقی برای جا دادن تعداد بیشتری  پیکسل در شات های HDR  پشتیبانی می کند.

لایت روم به طور ویژه برای عکس هایی استفاده می شود که در فرمت خام گرفته شده اند و نیاز به کار بیشتری دارند و کیفیت بهتری را از فرمت JPEG ایجاد می کنند. DNG  مزیت های بسیاری مانند ایجاد رنگ های دلخواه و پویایی در تصویر ایجاد می کند. از ویژگی های شات های پاناروما این است که عکس هایی که به طور عمودی و یا افقی در کنار هم گرفته شده اند را در کنار هم ادغام کند. شما حتی می توانید عکس های HDR  را در یک شات پاناروما در کنار هم قرار  دهید ، و لایت روم این کارها را بسیار عالی برای شما انجام خواهد داد . تصاویری مانند آب و یا شاخه های درخت. و مهم تر از همه اینکه انجام این پروسه ها با لایت روم بسیار برای شما به صرفه خواهد بود.

همچنین استفاده از این نرم افزار ها برای ایجاد عکس های پاناروما و HDR  مشقت افراد را بسیار کم خواهدکرد.

بسیاری از عکاسان از عکاسیHDR  به خاطر تن های ماورایی آن ، آسمان های شبح وار  و بافت های تخیلی آن لذت میبرند . در حالی که ورژن جدید Adobe  ، HDR  به عکاسی واقع گرایانه نزدیک تر است و تصاویر زیباتری از هایلات  ها و سایه ها ایجاد می کند. این رویکرد محافظه کارانه ممکن است موجب ناخشنودی عکاسان شود اما  Adobe اعلام کرده است که نرم افزار جسورانه تر خواهد شد.

 

منبع:http://www.cnet.com/news