شماره تماس شرکت کتمپیوتری سپند

سه شنبه 25 تير 1398

بایوس چیست؟

بایوس مخفف عبارت Basic Input Output System است .زمانیکه کامپیوتر را روشن می کنید ، بایوس وارد عمل شده و تست های اولیه و ثانویه را برای راه اندازی ( بوت ) کامپیوتر انجام می دهد. بایوس یک نرم افزار سطح پایین سیستمی است و بدون اینکه مانعی برای انجام کار شما باشد ، اجرا می شود. در کامپیوترهای امروزی به جای بایوس ، فریم ویر UEFI ( برنامه ای در حافظه ی ROM فقط خواندنی ) این کار را انجام می دهد .

 

چیپ بایوس

بایوس کامپیوتر ، مسئول کنترل عملیات پایه کامپیوتر می باشد. زمان و تاریخ را در کنار تنظیمات دیگری نظیر ترتیب بوت شدن سیستم و یا سرعتی که پردازنده و حافظه در آن کار می کنند، نگه می دارد. همچنین مشخص می کند که آیا قسمت های مختلف مانند پورت های USB و پردازنده صوتی on-board فعال و یا غیر فعال هستند.


ورود به بایوس :


دلایل متفاوتی برای ورود به بایوس وجود دارد، رایج ترین آن ها تغییر در ترتیب بوت شدن سیستم می باشد. برای ورود به بایوس پس از فشردن کلید پاور ، به محض ظاهر شدن تصویر بر روی مانیتور کلیدهای مخصوص که در بیش تر سیستم ها کلید Delete و F1 می باشند را فشار دهید. در صورتیکه نمی دانید کدام کلید را فشار دهید ، از پیغام روی صفحه( Post ( Power-On Self –Test  کلید مناسب را نشان می دهد.

بایوس


با وارد شدن به بایوس سیستم با کمک کلیدهای جهت دار و راهنما نمایشداده شده، قادر خواهید بود تا تغییرات دلخواه را اعمال کنید و از بایوس خارج شوید. در نهایت با فشردن کلیدهای Esc و F10 خارج شوید. قبل از خروج اطمینان حاصل کنید که تغییرات صورت گرفته را ذخیره کنید.


آپدیت بایوس :


شما با آپدیت بایوس تغییرات اندکی را برای برطرف نمودن مشکلات نامشخص سخت افزاری و یا پشتیبانی از پردازنده های جدید و هاردهایی با ظرفیت بالاتر در فایل آپدیت بایوس قرار می دهید. در نتیجه اگر مشکلی با کامپیوتر ندارید ، به احتمال زیاد تغییرات جندانی را در نسخه ی جدیدتر نسبت به نسخه ی قبلی مشاهده نخواهید کرد. گاهی اوقات ممکن است مشکلات جدیدتری برای شما به وجود بیاید. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که فایل بایوس و سخت افزار باید با هم سازگار باشند که در صورت تفاوت جزئی امکان بروز مشکل وجود دارد. اگر خودتان کامپیوتر را اسمبل کرده اید ، باید آپدیت بایوس مادربرد را از سایت سازنده ی مادربرد دانلود و روی بایوس مادربرد فلش نمود و یا بایوس قبلی را آپدیت کرد.
فلش کردن بایوس به راحتی آپدیت کردن نرم افزارها نیست. در بیش تر مواقع راه اندازی کامپیوتر باید بوسیله داس انجام شود و هر سازنده ی قطعات کامپیوتری ، دستورالعمل های مخصوص به خود را برای آپدیت بایوس دارد.