شماره تماس شرکت کتمپیوتری سپند

سه شنبه 28 خرداد 1398

سریع ترین کامپیوتر جهان

ژاپن با ساخت سیستم جدید به دنبال کسب عنوان سریعترین کامپیوتر جهان است.
ژاپن با دنبال کردن راهکارهای چینی ها به دنبال ساخت ابرکامپیوتری است که پس از رونمایی آن در سال 2020 می تواند عنوان سریعترین کامپیوتر جهان را کسب نماید.

 

 

ابر کامپیوتر

این کامپیوتر که بخشی از پروژه ای به نام Flagship2020 محسوب می شود، با هدف 100 برابر بیشتر کردن سرعت عملکرد اپلیکیشن ها از سومین کامپیوتر سریع جهان (K) که محصول ژاپن است ، در حال ساخت است .


این ابر کامپیوتر در سال 2020 رونمایی خواهد شد. این کامپیوتر به وسیله ی Fujitsu و محققین موسسه ی ژاپنی RIKEN در حال ساخت است البته کامپیوتر K نیز توسط همین محققین ساخته شده است. K دارای 705204 هسته پردازش است و سرعت عملکرد آن 10.5 پتافلاپ است.
جزئیات این ابرکامپیوتر در دو کنفرانس در آستین تگزاس رونمایی خواهد شد.
مطابق با جزئیات منتشر شده در سایت ها ، سیستم این ابر کامپیوتر بر پایه سیستم عامل لینوکس و استفاده از mesh 6 بعدی بنا نهاده شده است. این طراحی منجر به طراحی 6 بعدی می شود که ارتباط همزمان بین cpu ها ، حافظه و منابع را امکان پذیر می کند. مطابق با جزئیات منتشر شده در سایت این سیستم دارای لایه های بسیاری از منابع است.
کامپیوتر K بر پایه پردازنده های SPARC64 VLLLFX و Tofu ساخته شده است.
امریکا و ژاپن و چین هر سه به دنبال ساخت سریعترین کامپیوتر جهان هستند. در سال 2011 یکی از ورژن های کامپیوتر K عنوان سریعترین کامپیوتر جهان را به خود اختصاص داد. هم اکنون عنوان سریعترین کامپیوتر جهان به Tianhe-2 ساخت چین تعلق دارد که سرعت عملکرد آن معادل 54.9 پتافلاپ است.
کشور ها به دنبال ساخت سریعترین کامپیوتر جهان هستند تا علاوه بر پیشرفت در تکنولوژی ، در اقتصاد ، ساخت سلاح و همینطور سایر علوم نیز از سایر کشور ها پیشی بگیرند.
کشور ها امیدوارند که بتوانند بین سال های 2018 تا 2020 ابرکامپیوتری را بسازند که بتواند یک میلیون ترلیون محاسبات را دریک ثانیه انجام بدهد.