شماره تماس شرکت کتمپیوتری سپند

چهارشنبه 30 مرداد 1398

رمزگذاری با امواج مغزی

روش های مختلفی جهت رمزگذاری و یا پسورد گذاشتن بر روی گجت ها وجود دارد. از جمله  این رمزگذاری ها می توان به اثرانگشت ، الگو و یا پسوردهای عددی اشاره کرد. اما امروزه محققان به دنبال روش های جدید برای جایگزینی روش های قدیمی رمزگذاری می باشند. طبق گزارش های به دست آمده در آینده می توان از امواج مغزی به عنوان روشی ایمن و غیر قابل هک برای تایید هویت کاربر و رمزگشایی رایانه ها استفاده کرد.

 

مغز انسان تشکیل شده از میلیاردها نورون فعال ، زمانیکه به چیزی فکر می کند سیگنال های ضعیف و متمایز در ارتباط با آن موضوع تولید می کند. این سیگنال به علت  واکنش شیمیایی می باشد که بین نورون ها رخ می دهد و توسط الکترودها  قابل سنجش می باشد. ذهن انسان در هنگام مواجه شدن با پدیده های مختلف ، از خود عکس العملی متفاوت به شکل امواج مغزی نشان می دهد.

در آزمایش های صورت گرفته در مرکز  ادراک ، مغز و زبان بین 45نفر ، 75 لغت از جمله کلمات DVD,FBI به این افراد داده شده تا بخوانند ، امواج مغزی بین افراد بسیار متفاوت بود بطوری که تیم تحقیقات با دقت بالای 94درصد، اشخاص را شناسایی کردند.

ذهن انسان کلمات را در خود ثبت می کند و همچون خاطرات زودگذر نیستند و پایداری بسیاری دارند. کلمات برخلاف خاطرات در گذر زمان با تغییرات که در اطراف رخ می دهدتغییر نمی کنند. با گذشت زمان معنای کلمات تغییر نمی کند و ثبات نسبتا زیادی دارند در نتیجه می توان از آن برای شناخت افراد بهره برد.

همانطور که می دانید اثر انگشت هیچ دو انسانی یکی نمی باشد ، اما حسگر های اثرانگشت نیز کاملا امن نمی باشند. هکرها می توانند با پیدا کردن راهی اثر انگشت مشابه کاربر را پیدا کنند ، چرا که حسگرها با پدیده ی ظاهری سر و کار دارند. اما استفاده از امواج مغزی خود نیز مشکلاتی دارد از جمله نویز مرتبط با سنجش های مغزی که معمولا باعث مشکل شدن بررسی آن ها می شود.

رمزگذاری با امواج مغزی